"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

7 czerwca realizowaliśmy akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Łącząc się z uczniami z całej Polski, czytaliśmy bez przymusu. W tym roku hasło naszej kampanii czytelniczej brzmiało: „Nie czytam w kratkę”, dlatego wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły z książkami ubrani w kratkę. Akcja rozpoczęła się krótką audycją radiową na temat korzyści płynących z czytania.

Miło sobie poczytać.

Głównym celem naszego przedsięwzięcia jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Po prostu chcemy dać każdej uczennicy i każdemu uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach. Tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie zmuszamy, lecz zachęcamy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi.

Promocja czytelnictwa

Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Naszym zadaniem jest danie uczniom okazji do przekonania się, że czytanie jest miłe.

Czytanie ma uzdrawiającą moc.

Przygotowując materiały do akcji, znaleźliśmy informacje, że  w Polsce, w Europie, na świecie są lekarze, którzy przepisują na receptach codzienne kilkunastominutowe czytanie dzieciom, a dorosłym zalecają książkową terapię leczniczą. Jak dowiodły najnowsze badania naukowców, ludzie, którzy codziennie czytają, żyją dłużej, cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym, są uśmiechnięci, radośni i bardzo pozytywni.

Ponieważ wśród nas są osoby, które brały aktywny udział w całorocznym konkursie czytelniczym pt.: „Czytam, bo lubię” podano oficjalne wyniki konkursu:

Kl. 5 a – I m. Antonina Kochanowicz

Kl. 5 b – III m. Kacper Szkoła; II m. Monika Winiarz; I m. Antoni Mazur

Kl. 5 c – I m. Sandra Galiszewska

Kl. 7 a – I m. Krzysztof Fijałkowski i Wiktor Szul

Kl. 7 c – III m. Sara Pupka; II m. Weronika Stetsiv; I m. Ola Łuc

Po wysłuchaniu audycji wszyscy uczniowie ze swoimi książkami udali się na plac zabaw. Tam zajęli wygodne miejsca, rozłożyli książki i czytali przez 10 minut. My w tym czasie zrobiliśmy kilka ciekawych fotek i nakręciliśmy kilkusekundowy filmik. :)