GODZINY PRACY W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

 

7.30-9.40

Budynek B

 

9.40-12.00

Budynek A

8.00-11.40

Budynek A

8.00-10.35

Budynek A

 

11.20-12.00

Budynek B

8.00-11.40

Budynek A

8.00-10.35

Budynek A

 

11.20-12.00

Budynek A

 
   
   

 

 

 

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

7 czerwca realizowaliśmy akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Łącząc się z uczniami z całej Polski, czytaliśmy bez przymusu. W tym roku hasło naszej kampanii czytelniczej brzmiało: „Nie czytam w kratkę”, dlatego wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły z książkami ubrani w kratkę. Akcja rozpoczęła się krótką audycją radiową na temat korzyści płynących z czytania.

Miło sobie poczytać.

Głównym celem naszego przedsięwzięcia jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Po prostu chcemy dać każdej uczennicy i każdemu uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach. Tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie zmuszamy, lecz zachęcamy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi.

Promocja czytelnictwa

Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Naszym zadaniem jest danie uczniom okazji do przekonania się, że czytanie jest miłe.

Czytanie ma uzdrawiającą moc.

Przygotowując materiały do akcji, znaleźliśmy informacje, że  w Polsce, w Europie, na świecie są lekarze, którzy przepisują na receptach codzienne kilkunastominutowe czytanie dzieciom, a dorosłym zalecają książkową terapię leczniczą. Jak dowiodły najnowsze badania naukowców, ludzie, którzy codziennie czytają, żyją dłużej, cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym, są uśmiechnięci, radośni i bardzo pozytywni.

Ponieważ wśród nas są osoby, które brały aktywny udział w całorocznym konkursie czytelniczym pt.: „Czytam, bo lubię” podano oficjalne wyniki konkursu:

Kl. 5 a – I m. Antonina Kochanowicz

Kl. 5 b – III m. Kacper Szkoła; II m. Monika Winiarz; I m. Antoni Mazur

Kl. 5 c – I m. Sandra Galiszewska

Kl. 7 a – I m. Krzysztof Fijałkowski i Wiktor Szul

Kl. 7 c – III m. Sara Pupka; II m. Weronika Stetsiv; I m. Ola Łuc

Po wysłuchaniu audycji wszyscy uczniowie ze swoimi książkami udali się na plac zabaw. Tam zajęli wygodne miejsca, rozłożyli książki i czytali przez 10 minut. My w tym czasie zrobiliśmy kilka ciekawych fotek i nakręciliśmy kilkusekundowy filmik. :)

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

 8 maja 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas piątych z Panią Dorotą Grząbą – nauczycielem i pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu – filia w Jarosławiu. Tematem zajęć warsztatowych była  nieoceniona wartość książek w życiu każdego człowieka. Najpierw Pani nam dużo opowiadała o książkach, a potem braliśmy udział w zabawie, która polegała na wymyślaniu rymowanek zachęcających do czytania. Na koniec czekała na nas miła niespodzianka: Pani Dorota zaprezentowała nam piosenkę niedowidzącego rapera MC Sobieskiego, którego utwór składał się z 30 tytułów znanych książek. Naszym zadaniem było uważnie słuchać, a następnie wskazać wymienione w tekście tytuły. Wszystkim podobały się te zajęcia. Mi też :)

Sebastian Jarosz – klasa 5 b

 

Pani Dorota Grząba spotkała się również z uczniami klas szóstych i zaprezentowała im w formie teatrzyku Kamishibai dzieje Basi Rosenberg – dziewczynki, która w czasie wybuchu II wojny światowej mieszkała w Przeworsku. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii dotycząca holocaustu. Życie Basi odkryliśmy dzięki zachowanemu i przypadkowo znalezionemu dziennikowi dziewczynki. Nie wiadomo, co tak naprawdę stało się z bohaterką. Marzeniem Basi była podróż do Stanów Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że dziewczynce udało się spełnić pragnienie i przeżyć te straszne wydarzenia wojenne, dlatego Pani Dorota poprosiła nas, abyśmy napisali do Basi list o tym, jakie wrażenia na nas wywarły jej losy i jak wygląda nasze życie we współczesnej Polsce.

Przyjaciel z dzieciństwa - zajęcia czytelnicze z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

W dniu 26 listopada 2018 r. biblioteka publiczna we współpracy z biblioteką szkolną SP Nr 1 w Pruchniku  zorganizowała spotkanie z okazji obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Celem spotkania były:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych najmłodszych uczniów,

- prezentacja nowości książkowych dla dzieci w zbiorach biblioteki,

- promocja biblioteki, jako miejsca przyjaznego dziecku,

- integracja grupy rówieśniczej.

Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej CKSiT. Udział w niej wzięli uczniowie klas I a i I b  (w sumie 44 os.) pod opieką wychowawców: p. Barbary Rut i p. Anny Bielec oraz p. Kariny Szymańskiej.

Wydarzenie składało się z lekcji bibliotecznej poświęconej misiom - bohaterom książek i filmów dla dzieci oraz zajęć  plastycznych i zabaw ruchowych. Uczestnicy poznali historię Pluszowego Misia. Oglądali książeczki o niedźwiadkach, prowadzili ożywioną dyskusję na temat ulubionych maskotek, filmów i bajek. Wysłuchali fragmentu „Kubusia Puchatka”, a następnie zaprojektowali i wykonywali nową koszulkę dla bohatera książki. Sprawdzali również smak miodku - ulubionego przysmaku bohatera książki. Z radością rysowali Kubusia z zasłoniętymi oczami i z zapałem poszukiwali ukrytego przed misiem miodku.

Spotkanie upłynęło w atmosferze dobrej i mądrej zabawy.

Pasowanie na czytelnika

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła krótka lekcja biblioteczna prowadzona przez Bibliotekarkę Szkolną - Panią Halinę Stańko. Po przypomnieniu zasad
i kultury zachowania się w bibliotece, poszanowania książek i prawidłowych nawyków czytelniczych, uczniowie klas pierwszych mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą książek, ulubionych bohaterów oraz wziąć udział
w quizach i zabawach z nagrodami. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników przez Z-cę Dyrektora Szkoły Panią Katarzynę Kos. Na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplomy i zakładki do książek. Dzieci były dumne z tego, że stały się pełnoprawnymi członkami biblioteki.  Mamy nadzieję, że teraz każdy pierwszak będzie jeszcze częściej odwiedzał bibliotekę.

Więcej artykułów…