logotype

Dnia 6 listopada 2015 r. już po raz drugi w naszej szkole obchodzony był Dzień Zdrowego Śniadania. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy. Z tej okazji odbyła się akcja edukacyjna pod hasłem "Śniadanie daje moc". Na korytarzu szkolnym przygotowana została gazetka, dla uczniów
i rodziców, która przekazywała ważne wiadomości z zakresu 12 zasad zdrowego odżywiania.

Ale zanim usiedliśmy wszyscy do wspólnego posiłku, uczniowie zaopatrzeni przez rodziców, dla których również ważne jest zdrowe śniadanie, w potrzebne produkty: pieczywo, warzywa, sery, owoce oraz przybory, dokładnie umyli ręce. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem dzieciaki zabrały się do pracyprzy udziale
i pomocy rodziców oraz wychowawczyń uczniów z klas I-III pani: Celiny Michalik, Aliny Szykuły, Ryszardy Mazur, Teresy Szykuły, Barbary Rut, Anny Bielec.
Krajanie, smarowanie i układanie fantazyjnych stworków kanapkowych nie sprawiło żadnych trudności. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki uczniowie zjadali z wielkim apetytem. Na deser zaś były pyszne jogurty, soczki, moc owoców z których wykonywane były: sałatki, surówki i szaszłyki. To właśnie takie śniadanie daje moc, zarówno do pracy, jak i do zabawy.

Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadań w diecie ucznia, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych
i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole. Była to także okazja do integracji klasy jako zespołu oraz lekcja kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków. Wszystkim uczniom, nauczycielom
i rodzicom dziękujemy za aktywne włączenie się do Dnia Zdrowego Śniadania.

Było pysznie!

27% uczniów szkół podstawowych i 41% gimnazjalistów nie jada śniadań przed wyjściem
z domu. Bo nie ma czasu, bo wolą 15 minut dłużej pospać, bo nie ma pomysłu na atrakcyjny posiłek, ani apetytu na to, co w lodówce. Rodzice nie namawiają do jedzenia, licząc na to, że braki w diecie uzupełnią kolejne posiłki. To błąd. Badania naukowe pokazują, że śniadanie ma duże znaczenie zarówno dla zdrowia jak i dla edukacji dzieci.

Czytaj więcej: Śniadanie daje moc!

„Śniadanie daje moc” to program edukacyjny promujący 12 zasad zdrowego odżywiania i poszerzający świadomość na temat bardzo ważnej roli pierwszego posiłku w diecie dziecka.

Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami biorą udział w realizacji tego projektu. W dniu 7 listopada obchodziliśmy Dzień - Śniadanie Daje Moc.

Uczniowie klasy II A oraz klas III A i III B wraz z wychowawcami p. Celiną Michalik, p. Barbarą Rut i p. Anną Bielec utworzyli Kluby Śniadanie Daje Moc, w ramach których przygotowali smakowite i zdrowe śniadania. Do pomocy przy przygotowaniu posiłku przyłączyli się również rodzice, za co im wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!!

Przed przygotowaniem śniadania, w klasach zwracano uwagę na higienę rąk, mówiono na temat estetycznego wyglądu uczniów i stołu, na którym było komponowane jedzenie oraz omawiano, jakie zalety wynikają dla uczniów ze zdrowego odżywiania.

Po zakończeniu Dnia Śniadanie Daje Moc, szkoła i klasy biorące udział w programie otrzymały CERTYFIKAT w ramach edukacji zdrowotnej.

Klasa III A i klasa III B przygotowały również prezentacje multimedialne, które biorą udział w konkursie na najlepszy reportaż z realizacji programu.

PREZENTACJA

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc adresowany do Nauczycieli i Rodziców uczniów klas 0 -3 szkół podstawowych, który zachęca do utworzenia w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc oraz do obchodzenia 8 listopada, Dnia Śniadanie Daje Moc.

W Klubach Śniadanie Daje Moc w czasie zajęć edukacyjnych nauczyciele będą mogli przekazać uczniom cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou przypada 8 listopada, w tym dniu w klasach, które przystąpią do programu, zostanie zorganizowane wspólne śniadanie przygotowane przez dzieci, rodziców i nauczycieli.

Dla wszystkich uczestników będzie to na pewno świetna zabawa, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.

Aby przystąpić do konkursu o Grant Śniadanie Daje Moc, w którym do wygrania są nagrody zarówno dla szkoły, nauczycieli , jak i dla uczniów, podczas śniadania będą robione zdjęcia i zostanie nakręcony o tym filmik/reportaż.

Najważniejszym celem programu jest:

1. Zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Do programu w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku przystąpiło trzy klasy:

Klasa II A - 24 uczniów - Wychowawca Pani Celina Michalik

Klasa III A - 18 uczniów - Wychowawca Pani Barbara Rut

Klasa III B - 20 uczniów - Wychowawca Pani Anna Bielec

Przyłączając się do programu szkoła oraz nauczyciele otrzymają CERTYFIKAT w ramach edukacji zdrowotnej uczniów.

Cenne wskazówki i informacje dotyczące programu można uzyskać na stronie   www.sniadaniedajemoc.pl

Koordynatorem programu w szkole jest Anna Bielec

2017  Szkoła Podstawowa nr 1 w Pruchniku  globbers joomla template