logotype

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… a od nas szacunku” – takim cytatem zaczęliśmy w świetlicy szkolnej Światowy Dzień Drzewa, który obchodziliśmy 10 października 2017r. Na początku uczniowie podzielili się swoją wiedzą na temat drzew (podziału, jakie funkcję pełnią w środowisku, rodzajów, zmiany w wyglądzie w poszczególnych porach roku, budowy, warstwy lasu). Wiedza uczniów okazała się na wysokim poziomie. Bardzo ważna była również pogadanka na temat „Dlaczego należy dbać o drzewa?”. Później odgadywaliśmy z jakiego drzewa są liście przyniesione przez dzieci. Na końcu każdy indywidualnie wykonał pracę przestrzenną „Drzewo jesienią”. A najbardziej wytrwali zrobili duże drzewo z liśćmi na dużym arkuszu szarego papieru. Dzieci były bardzo zaangażowane. Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości pozostaną im na długo.

W dniu 15.09.2017 po raz pierwszy w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Motywem przewodnim jest „kropka”. Dzień wcześniej uczniowie zostali poinformowani o organizacji takiego dnia i zachęceni do założenia na siebie elementów garderoby w kropki. Są to działanie, w których dzieci mogą odkrywać swoje talenty oraz znaleźć swoje mocne strony. Uczniowie poznali historię święta, poprzez obejrzenie filmu animowanego na podstawie książki autora Petera Reynoldsa „The Dot”, w której główną bohaterką była mała dziewczynka o imieniu Vashti. Dzięki swojej nauczycielce z plastyki i małej kropce, którą narysowała na kartce uwierzyła w swoje możliwość.

Była to okazja, aby porozmawiać z dziećmi o wartościach, empatii, wiary w siebie i uświadomić im co jest dla nich najważniejsze w życiu. Ponadto dzieci miały okazje tworzyć kropkowe prace plastyczne. Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości i uśmiechu, pozwolił uczniom zrozumieć, że każdy ma talent, tylko musi uwierzyć w swoje możliwości.

 

14 i 15 grudznia odbędzie się w naszej szkole KIERMASZ KARTEK BOŻONARODZENIOWYCH przygotowanych przez świetlicę szkolną.

Serdecznie zapraszamy.

Świetlica prosi o uwagę...

Świetlica jest bardzo ważnym miejscem pobytu ucznia w szkole. Coraz więcej dzieci i coraz dłużej przebywa w świetlicach szkolnych, dlatego ważne jest, aby świetlice były nie tylko miejscem bezpiecznym, ale równie miejscem gdzie można miło i pożytecznie spędzić czas.

Świetlica w świetle założeń nowej Podstawy Programowej to:

  • miejsce przeznaczone do spędzania czasu wolnego,
  • miejsce wychowania pozalekcyjnego.

Zadania świetlicy

  • Zapewnienie uczniom opieki w godzinach pracy ich rodziców lub nie posiadającym w domu rodzinnym właściwych warunków do nauki
    i spędzania czasu wolnego.
  • Organizowanie zespołowej nauki i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności z nauką.
  • Prowadzenie pracy wychowawczej, zmierzającej do kształtowania u dzieci właściwej postawy etyczno-moralnej. Rozwijanie zainteresowań intelektualnych, artystycznych i technicznych.
  • Przygotowywanie do właściwego spędzania wolnego czasu; wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy.
  • Organizowanie racjonalnego wypoczynku i pobytu na wolnym powietrzu.
  • Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w domu i w swoim środowisku

Cele pracy świetlicy

-         zapewnienie zorganizowanej opieki wychowawczej uczniom przed i po zajęciach;

-         zorganizowanie pomocy w odrabianiu lekcji i nauce;

-         zorganizowanie zajęć sprzyjających rekreacji fizycznej;

-         rozwijanie zainteresowań

Czytaj więcej: Organizacja pracy świetlicy w nowym roku szkolnym w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pruchniku

2018  Szkoła Podstawowa nr 1 w Pruchniku  globbers joomla template